Zobacz nasze poncza kliknij tutaj
Dziś ponczo jest rozpowszechnione niemalże na całym świecie, szczególnie jednak w regionie andyjskim, nizinach kolumbijskich oraz pampach argentyńskich. Prawdopodobnie ponczo ma pochodzenie już prehistoryczne, co udowodniono znaleziskami archeologicznymi w Angualasto w prowincji San Juan w Argentynie oraz na wybrzeżu Peru. Wizerunki na ceramice kultury mochica również dają świadectwo użycia poncz w odległej przeszłości (0-800 n.e.) Istnieją także teorie mówiące o tym, iż ponczo pochodzi od „unka” inkaskiego rodzaju kamizelki bez rękawów i z otworem umieszczonym centralnie, co miałoby poszerzyć się do tuniki, żeby pozwolić bezpiecznie jeździć konno.
Etymologia słowa ponczo nie jest jednorodna. Według “Słownika argentynizmów” Diego Abad de Santillán (1976), "poncho" jest shiszpańszczeniem słowa z języka keczua punchu, o tym samym znaczeniu. Według innego badacza Lafone Quevedo ponczo może być związane z punchaw (dzień) przez skojarzenie symboliczne między wkładaniem głowy przez otwór, a wschodem słońca.
Ponczo z alpaki - ponczo koloru naturalnej wełny, strój tradycyjny mężczyzny ajmarskiego tkanina bardzo wytworna i ciężka chroniąca, przed zimnem, wiatrem i deszczem. Krawędź wykonana jest z tasiemki, generalnie koloru białego lub jasnego beżu.