PERUWIAŃSKIE AMULETY 0
PERUWIAŃSKIE AMULETY

Amulety Indiańskie

Wśród mieszkańców Peru przedmioty przynoszące szczęście cieszą się dużą popularnością. Ajmarowie – jedna z najważniejszych grup etnicznych zamieszkujących Andy – wykorzystuje małe figurki odzwierciedlające ich pragnienia. Najczęściej spotykane to: „Warmi munachi”(dosł. Kochać kobietę) – figurka brzemiennej kobiety, mająca przynieść miłość samotnemu mężczyźnie, oraz jej odpowiednik dla samotnych kobiet: „Chacha munach”, jak również „Jaqui illa” (dosł. amulet osobisty), przedstawiający parę w uścisku, pomagający wzbudzić miłość lub pogłębić istniejące uczucie. Dla zapewnienia majątku nosi się „qullqui munachi” w formie małej dłoni z zaciśniętą monetą, zaś dla ochrony przed chorobą i nieszczęściami : „calaveritas” - amulety wykonane z małych nasion, przypominające głowę ludzką.

Ekeko to amulet z Peru

Jednak największą popularność tak w górach, jak i w całym Peru zyskał amulet Ekeko – gliniana figurka przynosząca dostatek i pomyślnosć. Przedstawia ona Indianina z Altiplano w jego tradycyjnym stroju, czyli poncho, czapce chullao, sandałach ojotas, często niosącego tradycyjne instrumenty andyjskie, obwieszonego tobołkami z żywnością i najpotrzebniejszymi przedmiotami. Jak głosi legenda w Andach mieszkał pewien wieśniak, który wbrew swemu pochodzeniu postanowił zdobyć majątek. Dniami i nocami ciężko pracował, a żeby nie znużył go sen palił duże ilości tytoniu. Po pewnym czasie zgromadził pokaźny majątek, który nosił na plecach. Jeśli do figurki przypniemy przedmiot przedstawiający to, czego pragniemy, np. zwitek banknotów, i poczęstujemy Ekeko zapalonym papierosem, to z pewnością spełni naszą prośbę. Ekeko widuje się zarówno w domach jak i w firmach Peruwiańczyków, i stanowi świetny prezent na każdą okazję.

Z amuletów pochodzenia mineralnego stosowanych w Peru wymienić należy Azabache – skałę lignitową czarnej barwy, z której wykonuje się bransoletki dla dzieci przeciw Mal de Ojo, oraz Lapis-lazuli – skałę metamorficzną, której głównym składnikiem jest lazuryt, zwaną „kamieniem komunikacji”, pomagającą w medytacji i uporządkowaniu myśli, oraz chroniącą przeciw niekontrolowanemu wpływowi innych na nasze życie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl